Metų pabaigoje mums visiems labai patinka išrinkti visokius nugalėtojus. Ką aš žinau, šiandien aš paskyriau neplanuotai, tik nugalėtojas nuo antro galo.
Mes esame pripratę, kad supratimas apie vyną Lietuvoje yra blogas. Ne, greičiau niekinis. Arba būna taip, kad nieko neišmano, ir aiškina. Arba parduotuvėje siūlosi padėti, bet padėti negali nieko nė tiek, kad paduotų nuo lentynos, kai pasakai, kaip vadinasi.
Šiandien paprašius Merlot, bet nebrandinto ąžuole, ir kad nebūtų už 20 Lt (nes po 30% nuolaidos lieka 14 Lt, ir kažkaip per arti pagal kainos kategoriją išeina greta tėvyninės gamybos vyno Klumpės) buvo pasitikslinta: “o tai čia vynuogės ar šalies ieško”. Na, ką jums atsakius į tokį klausimą? “Merlot” yra pagaminimo metai (ir, beje, jis nėra tariamas “merlotas”, jeigu ką). Gerai, daugiau nejuokausiu, nes susipainiosit. Karočie, jei sakau vynuogės pavadinimą, tai turbūt iš to galima spėti, kad aš ieškau vyno, spausto iš tos veislės vynuogių.
Bet čia aš pats save aplenkiau. Taigi, šiais metais teko girdėti daug ko. Vienas mėgiamiausių buvo Chardonnay pavadinimas “šardoniuku”. Apie tai esu rašęs. Buvome sutikę padavėją, kuri, paprašius Riesling’o, paklausė, balto ar raudono. (Galimas tsakymas: “mėlyno, jei turite”). Restoranai – atskira istorija.
Bet štai istorija iš šiandien. Didelio vyno importuotojo nauja parduotuvė pačiame Vilniaus centre. Viskas spindi. Netoliese – prabangios kavinės ir delikatesai beigi saldėsiai.
Minėtoje vyno parduotuvėje, kuri – nepabijokim šio žodžio – SPECIALIZUOJASI vyno prekyboje, aptarnaujančio asmens (nesakysiu, kas buvo vaikinas ar mergina, o tai dar paskui nubaus) paprašius balto desertinio vyno*, buvo pasakyta, kad kaip ir tik šitas (paskui atsirado ir kitas), bet taip pat buvo mostelta į butelį Chablis, ir pasakyta, kad šitas “irgi gali būti saldus pats iš savęs”.
Dar ten buvo kitų vynų pasiūlymų, nes jie “aukštai vertinami Prancūzijoje”, bet aš jau kaip nors šitą praleisiu pro ausis.
Chablis, gerbiamieji skaitytojai, yra metalinio skonio Chardonnay variantas, sausesnis už plieną, kuris yra taip toli nuo desertinio, kad jis kitoje spektro pusėje. Jį siūlyti kaip saldų – tas pats, kas siūlyti žmogui acetono akių skalavimui. Kai žmogus, dirbantis prie vynų, pasako tokį dalyką, pasidaro aišku, kad čia su vynais blogiau, nei Savas kampas.
Aš neprašau, kad pardavėjos ir pardavėjai būtų gerai išmokslinti apie vynus (nors būtų miela). Aš nesitikiu, kad jie mintinai žinos gerus metus arba žinos, kuo Bordo kairysis krantas skiriasi nuo dešiniojo (tai yra paprasčiau, nei atrodo). Bet žinoti nors truputėlį daugiau, negu žino apie ateities vertybinių popierių sandorius bomžas, renkantis stiklo tarą, yra ne tik naudinga. Tai privaloma. Žmonės su tokiomis žiniomis ir taip nusišnekantys daro gėdą jūsų brandui. Ir man visiškai pa barabanu, kiek jūs tiems vargšams mokate, ir ką jūs sau galite leisti, ir negalite. Visiški neišmanėliai negali dirbti pardavėjais ir vaizduoti, kad padeda pirkėjams. Jiems patiems reikia pagalbos, ir skubiai.
Minėtoji parduotuvė yra mv, besirandanti Gedimino 9 šopingo centre. Teisybės dėlei, tokio spektaklio kitose mv parduotuvėse matyti neteko. Ir, tikiuosi, neteks. Jei mv nori pasižiūrėti, kaip reikia, gali atsukti žvilgsnius į savo pačių parduotuvę Panoramoje, kur pardavėjos visada viską žino ir išmano. Nesu turėjęs ten nei blogos, nei vidutiniškos patirties: visada viskas perfect.
Bet Gedimino 9 gauna šių metų Auksinę Rykštę per subinę.
—
* Baltas desertinis vynas reikalingas kaip švediško karšto vyno sudedamoji dalis: du buteliai Merlot, vienas butelis Sauternes arba panašaus balto desertinio su pakankamai likutinio cukraus ir stiklinė šnapso bei prieskoniai.